برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

شهر مسکو

شهر مسکو

معرفی جاذبه‌های دیدنی مسکو

مسکو یکی از مقاصد محبوب گردشگری در دنیا است که در هر فصلی از سال تماشایی است. جاذبه‌های دیدنی مسکو طیف گسترده و متنوعی از اماکن تاریخی و تفریحی را در برمی‌گیرد که موجب حیرت و تحسین گردشگران می‌شود. پرجمعیت‌ترین شهر قاره اروپا تنها یکی از عناوین اختصاصی شهر مسکو است. این کلان شهر زیبا و تماشایی امکانات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که گردشگران فراوانی از سراسر دنیا را مجذوب خود می‌کند. اگر شما هم برای شناخت این شهر تماشایی کنجکاو هستید با ما همراه باشید تا با جاذبه‌های دیدنی مسکو آشنا شویم.

جاذبه‌های دیدنی مسکو

جاذبه‌های دیدنی مسکو

اماکن تاریخی مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان اصلی شهر مسکو میدان سرخ یا کروسنایا پلوشاد نام دارد. از این میدان نه تنها به عنوان مرکز مسکو که حتی مرکز روسیه یاد می‌شود. تمامی خیابان‌های اصلی مسکو در نهایت به این میدان منتهی می‌شوند. بسیاری از جاذبه‌های دیدنی مسکو در اطراف همین میدان قرار دارند.

کرملین

کاخ کرملین مسکو

کاخ کرملین

قدیمی‌ترین کاخ روسیه کاخ کرملین واقع در مرکز شهر مسکو است. این مجموعه شامل پنج کاخ و چهار کلیسای جامع است که توسط دیوارها و برج‌های مراقبت کاملاً احاطه شده است. در بزرگترین کاخ این مجموعه که قدمت آن به قرن ۱۹ میلادی می‌رسد بیش از ۷۰۰ اتاق وجود دارد.

کلیسای جامع سنت باسیل

حتی اگر تجربه سفر به مسکو را نداشته باشید حتماً تصویر گنبدهای رنگارنگ و رؤیایی کلیسای جامع سنت باسیل برای شما آشناست. این بنای خاص و تماشایی که گویی از دنیای افسانه‌ها به زمین آمده به نماد شهر مسکو تبدیل شده است. قدمت این کلیسای جامع به قرن ۱۶ برمی‌گردد و برای بزرگداشت پیروزی روسیه بر لهستان احداث شده است. جالب است بدانید که این رنگ‌های شاد و جذاب از ابتدا بر روی این بنا وجود نداشته و حدود ۲۰۰ سال قبل به این بنا افزوده شده است. نکته جالب دیگر اینکه گفته می‌شود استالین در زمان حکومت خود قصد داشت این کلیسا را خراب کند که خوشبختانه اطرافیان او موفق می‌شوند او را از این کار منع کنند.

متروی مسکو

یکی از جاذبه‌های دیدنی مسکو متروی این شهر است که برخی آن را یک گالری هنری توصیف می‌کنند. اولین نکته در مورد متروی مسکو این است که عمیق‌ترین تونل دنیا برای ساخت این مترو در روسیه حفر شده است. اما جذاب‌ترین بخش ماجرا این است که ایستگاه‌های متروی مسکو که با عنوان “کاخ‌های مردم” شهرت دارند مانند یک کاخ باشکوه به زیبایی آراسته شده‌اند. بدون شک در سفر به مسکو وقتی برای اولین بار وارد ایستگاه مترو می‌شوید از لوسترهای باشکوه، گچ‌بری دیوارها، نقش‌های برجسته و مجسمه‌های برنزی شگفت‌زده می‌شوید.

آرامگاه لنین

یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های دیدنی مسکو مقبره لنین در میدان سرخ است. ولادیمیر لنین پایه‌گذار اتحاد جماهیر شوری در اوج محبوبیت و در سن ۵۳ سالگی درگذشت. به دلیل درگذشت ناگهانی لنین، مسئولین وقت روسیه تصمیم گرفتند برای مدت کوتاهی جسد او را در مکانی در معرض دید عموم قرار دهند. به همین خاطر جسد لنین مومیایی شد و در مقبره‌ای شیشه‌ای در میدان سرخ قرار داده شد. حالا پس از گذشت صد سال هنوز گردشگران در سفر به مسکو می‌توانند ولادیمیر لنین را در لباس رسمی در تختخوابی مجلل مشاهده کنند که در کمال تعجب هنوز سالم و طبیعی به نظر می‌رسد.

کلیسای مسیح منجی

در نزدیکی کاخ کرملین کلیسای مجللی با نمای سفید و گنبدهای طلایی رنگ خودنمایی می‌کند که گفته می‌شود مرتفع‌ترین کلیسای ارتدوکس جهان است. این کلیسا داستان و تاریخچه عجیبی دارد. در زمان کشورگشایی‌های ناپلئون او به قصد تصرف روسیه به این کشور حمله کرد ولی در آن جنگ شکست خورد. امپراطور وقت روسیه، الکساندر اول با باور اینکه مسیح این کشور را نجات داده دستور داد تا کلیسایی برای گرامیداشت حضرت مسیح احداث شود. البته این بنا در زمان استالین کم کم تخریب شد ولی در اواخر قرن بیستم با کمک مردم و دولت دوباره این کلیسا بازسازی شد.

موزه‌ها و سفر به شهر مسکو

گالری ترتیاکوف

یکی از برترین جاذبه‌های دیدنی مسکو و بهترین موزه‌های روسیه گالری ترتیاکوف است. این گالری در حقیقت موزه تاریخ هنر روسیه است. ایده اولیه گردآوری این مجموعه به بازرگان بزرگ روسی پاول میخایلوویچ ترتیاکوف نسبت داده می‌شود. بعدها خانواده ترتیاکوف این مکان را خریداری کردند و آن را به موزه تبدیل کردند.

موزه تاریخی دولت

این موزه در میدان سرخ مسکو روبروی کلیسای جامع سنت باسیل قرار دارد. این موزه دارای ۳۹ سالن است که در دو طبقه تاریخ روسیه را به طور کامل به نمایش می‌گذارد. دوره‌های مختلف روسیه از دوران روسیه باستان، دوران چند تکه بودن روسیه، جنگ با مهاجمان خارجی، یکپارچگی کشور روسیه تا روزهای ابتدای قرن بیستم در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

موزه صندوق الماس شهر مسکو

از قرن هیجدهم جمع‌آوری اشیاء ارزشمند دولت روسیه شامل فلزات باارزش و سنگ‌های قیمتی آغاز شد تا در نهایت مجموعه ارزشمند و تماشایی موزه صندوق الماس مسکو گردآوری شد. اشیائی که در این موزه نگهداری می‌شوند هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ هنری ارزش بالایی دارند.

موزه مرکزی نیروهای مسلح روسیه

در این موزه در دو بخش داخلی و خارجی، آثار و متعلقات ارتش روسیه به نمایش گذاشته می‌شود. بخش داخلی موزه دارای ۲۴ سالن است که در آنها اسناد، تصاویر، جوایز، تسلیحات جنگی و وسایل شخصی افسران و فرمانروایان ارتش روسیه نگهداری می‌شود. در بخش خارجی نیز تجهیزات ارتش از قبیل تانک، موشک، راکت و امثال آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه یادبود فضانوردی شهر مسکو

نقش مهم محققان روسی در تحقیقات فضایی بشر قابل انکار نیست. لذا عجیب نیست که موزه جذاب و متفاوتی با موضوع فضاوردی در مسکو احداث شده که گردشگران را مجذوب خود می‌سازد. بنای این موزه و حتی مصالح به کار رفته در ساخت آن همگی خاص و منحصر به فرد هستند. مجموعه‌ای از اشیاء، مدارک، تصاویر و شبیه‌سازهای مدرن در این موزه گردشگران را با دنیای فضانوردان و شگفتی‌های کیهان آشنا می‌سازد.

موزه فضایی مسکو

موزه فضایی مسکو

سایر جاذبه‌های دیدنی مسکو

خیابان آربات

یکی از خیابان‌‌های قدیمی و معروف مسکو خیابان تاریخی آربات است. این خیابان مملو از فروشگاه‌های آثار هنری و سوغات و انواع و اقسام کافه است. در این مکان گردشگران از تماشای هنر نقاشان پرتره و موسیقی زنده لذت می‌برند و یادگاری‌های جذابی از سفر به مسکو به یادگار می‌برند.

آسمان‌نمای مسکو

افلاک‌نمای مسکو یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین آسمان‌نماها در دنیا است. ساخت این مجموعه در سال ۱۹۲۷ آغاز و پس از دو سال در سال ۱۹۲۹ افتتاح شد. در این مجموعه بازدیدکنندگان از تماشای دنیای شگفت‌انگیز آسمان و افلاک لذت می‌برند.

روس پدیا به همراه  شرکت ستاره داوود کنار شماست تا بهترین تجربه ها را از روسیه داشته باشید

مدیریت

هرآنچه باید از روسیه بدانید

https://ruspedia.com

سوالی دارید؟ از ما بپرسید